Наречен е на римската богиня на красотата. Венера е втората планета от Слънцето. Смята се за най-яркото небесно тяло след Слънцето и Луната и затова древните астрономи са го кръстили на богинята на красотата.

Къде се намира Венера

Въпреки че е най-близката планета до Земята, Венера отдавна е мистериозен обект за астрономите, най-вече заради гъстите облаци в атмосферата й, които правят невъзможно да се види повърхността дори с най-модерните телескопи. Затова допреди половин век имаше различни спекулации за съществуването на живи същества на тази планета. Но истинска представа за условията се получава чрез изпращане на космически кораб първо близо до Венера и по-късно на самата й повърхност. Получените резултати бяха унищожителни.

Къде се намира Венера

Венера обикаля около Слънцето на средно разстояние от 108,2 милиона километра по леко удължена и леко наклонена траектория за 224,7 дни. Ексцентрицитетът на пътя на Венера около Слънцето е много малък, така че почти съвпада с кръг. Въртенето е ретроградно и много бавно; един ден продължава 243 земни дни. Но поради ретроградно движение Слънцето ще изгрява на западния хоризонт и ще залязва на изток.

Важни размери на Венера

Оста на въртене е почти перпендикулярна на равнината на орбитата. Ето защо няма сезони и дневните температурни промени са малки. Тя е доста подобна по размер на Земята, поради което често се нарича планета-сестра на Земята Страната. Средният диаметър е 12 104 km, а масата е 0,815 земни маси. Тя се различава от Земята по физическото си състояние и по състава на своята атмосфера (която е доминирана от въглероден диоксид).

Размер на Венера спрямо Земята

Температура на Венера

Температурата на повърхността достига +480°C, а налягането 90 атмосфери. Непрозрачен облачен слой се простира до надморска височина от 50 до 65 км. Водните пари присъстват само в следи. Съставът на атмосферата е доминиран от въглероден диоксид (96%) и азот (3,5%). Сред другите примеси са представени: серен диоксид, водна пара, въглероден оксид, благородни газове, хлороводород и флуороводород. Те могат да бъдат в атмосферата утаяване на най-корозивните киселини: сярна, солна, флуороводородна киселина.

Водата не може да присъства в големи количества поради хигроскопичността на сярната киселина: атмосферата е много “суха”. Ако някога е имало вода, водната пара в по-високите слоеве под въздействието на слънчевата светлина е била разделена на съставните си части, а водородът е бил изпуснат в космоса.

Благодарение на парниковия ефект атмосферата на Венера прилича на гореща пещ. Дневните температурни колебания варират около двадесет градуса. Областите преди „залеза” на Слънцето имат най-висока температура, а зоните от нощната страна, които са преди „изгрева” са с най-ниска.
Годишни разлики изобщо няма, поради малкия наклон на оста и почти кръговия път.

Райлеф

Релефът включва равнини, ударни кратери, плата с размерите на нашите континенти и вулканични хълмове. Средната плътност на планетата е близка до земната и е 5,25 g/sm3. Характерно за Венера е големият брой изгаснали вулкани, най-големите от които са разположени по високите места. Досега са регистрирани 160 вулкана с диаметър над 100 км, няколкостотин вулкана с диаметър между 20 и 100 км, както и хиляди малки щитовидни вулкани.

Външен вид на Венера

Метеорните кратери не са открити много – около хиляда, като най-големият е с диаметър 100 км. Малкият брой малки кратери свидетелства, че гъстата атмосфера, като добър защитник, е предпазвала Венера от удари на метеори. Повърхността на Венера е скалиста и напукана. На повърхността има пясък, магмени скали и блокове с остри ръбове.

Възможно ли е да съществува живот на Венера

Всичко гореизложено показва, че въпреки различните спекулации за съществуването на живот на Венера, поддържани до преди половин век, не само няма възможности за това, но е невъзможно човекът да остане на тази планета дори в далечното бъдеще. Такъв посетител ще бъде отровен дори през атмосферата, след това ще бъде смачкан от огромния натиск и накрая ще бъде изпържен от температури, при които се топи калай.

 

Tags: ,