Графика на разстояние – време е графиката, която показва зависимостта на разстоянието при дадено движение от времето. Самата графика има за цел ясно да покаже как се променя дължината на изминатия път спрямо промяната във времето.
Видеоклипът по-долу ясно представя как да въведете дадени данни от таблица върху графика с изтичане на времето. Също така е възможно да се извлекат данни от графика и да се изчисли колко бързо се движи тялото (чието движение е представено на самата графика). Възможно е да се изчисли скоростта само в определени интервали от време, представени от точки на самата графика.
Правила за създаване на графика разстояние-време
Когато създавате графика за изтичане на времето, данните обикновено се вземат от таблица. Съдържа данни за дължината на разстоянието и времето. Освен това таблицата съдържа данни за мерките за дължина на разстоянието и времето. Всички тези данни трябва да бъдат прехвърлени от таблицата в графика.
При прехвърляне на данни трябва да се спазват следните правила:
- Координатните оси се създават под ъгъл от 90 градуса и началото на координатите се маркира
- Оста x (хоризонталната ос) записва данните за време t. Оста y (вертикална ос) записва данните за разстоянието s. Освен надписите на физичните величини, вдясно от тях в скоби се записва и тяхната мярка.
- Избират се подходящи числени стойности, които най-добре ще представят данните от таблицата, с подходящ мащаб.
- Данните се въвеждат и самата графика разстояние-време се маркира.
Изчисляване на скоростта от графика
Ако разполагаме с пълна графика, тогава от нея могат да бъдат извлечени данни за всеки момент от движението. Също така с тези данни можете да изчислите скоростта (или средната скорост). Това е скоростта, с която тялото се е движило за определен интервал или за цялото пътуване.
При изчислението се използва формула, която коригираме спрямо точките, с които отбелязваме началото и края на интервала, в който не ни интересува скоростта на движение. Ако маркираме първата точка с П и крайната точка с K, формулата за изчисляване на скоростта в интервал от П до K ще бъде:
От където ясно се вижда, че скоростта в интервала от P до K е частното между разликата в изминатото разстояние в крайно и начално състояние с времето в крайно и начално състояние. Гледайте видеото по-горе. Съдържа решени примери за изчисляване на скорост от графика разстояние-време.
Последвайте www.mathematikazasite.com/bg!
Следете информацията и материалите, които ще бъдат публикувани в бъдеще, като свържете профилите на www.matematikazavsicki.com във Facebook, Instagram, Twitter и Youtube чрез бутоните по-долу.
Tags: Време, Графика, Дължина, Разстояние, Скорост