Плътност е физическа величина, която показва съотношението между масата на тялото и неговия обем! В тази публикация и видео можете да научите най-важните данни за тази величина и нейното определяне с помощта на определени начални данни и математически задачи.

Формула за изчисляване на плътността

За да се изчисли плътността на тялото, е достатъчно да се раздели масата на тялото на неговия обем. Означението на количеството е с гръцката буква ро, масата с m, а обемът с V. Експериментално, по прост начин, това количество може да се определи чрез измерване на маса и обем и по формулата:

Формула за изчисляване на плътността

Преди да започне изчислението, мерките трябва да бъдат преобразувани (ако е необходимо) в основни единици мерки за съответната физическа величина:

  • Килограм – за маса
  • Кубичен метър – за обем

Мерки

След изчислението мярката за самия резултат е килограм на кубичен метър.

Основна мярка за плътност

Тази мярка представлява основната мерна единица за плътност. В ежедневието често използваната мярка е грам на кубичен сантиметър.

Грамове на кубичен сантиметър

Видове задачи

Видеото съдържа две задачи:

  • Изчисляване на плътността, когато масата на тялото и неговият обем са известни или могат да бъдат измерени.
  • Изчисляване на масата на тяло, когато неговият обем и плътност са известни стойности.
Плътност

Това е физическо количество, което зависи пряко от масата на тялото. Например, ако сравним две тела с еднакъв обем, тялото с по-голяма маса ще има по-висока плътност. Обратно, тяло с по-малка маса ще има по-ниска стойност.

Този физически размер зависи обратно пропорционално на обема на тялото. Например, ако сравняваме девет тела, които имат еднаква маса, тогава тялото, което има по-малък обем, ще има по-висока стойност за тази характеристика. Обратно, тяло с по-голям обем ще има по-ниска стойност.

И накрая, ако две тела имат еднакъв обем и еднаква маса, тогава те трябва да имат еднаква плътност!

Важно е да знаете! Плътността на течностите и газовете се изчислява по различен начин от този на твърдото тяло!



Последвайте www.mathematikazasite.com/bg!

Следете информацията и материалите, които ще бъдат публикувани в бъдеще, като свържете профилите на www.matematikazavsicki.com във Facebook, Instagram, Twitter и Youtube чрез бутоните по-долу.

 

Tags: , ,