Питейната вода има особен вкус, който се придава от разтворените в нея вещества. В естествената вода може да се разтвори по-малко или по-голямо количество различни вещества. В зависимост от количеството на разтворените вещества водата бива варовита (или “твърда”), “мека” и деминерализирана вода. Има два вида мътност на водата: временна (времева или карбонатна мътност) и постоянна.

Временното лющене се дължи на наличието на разтворени калциеви и/или магнезиеви хидрогенкарбонати. Една от причините за появата на този вид потъмняване е наличието на въглероден диоксид във въздуха.

Как може да се пречисти водата

А именно въглеродният диоксид от атмосферата може да реагира с водата в атмосферата (дъждовна вода), образувайки въглеродна киселина, която, както видяхме, е слаба киселина. Въпреки това, когато тази киселина влезе в контакт с различни скали, съдържащи карбонати (например варовик, CaCO3), някои от тях се превръщат в разтворими хидрогенкарбонати. Например:

Пречистване на водата

Този котлен камък се нарича временен, защото може лесно да се отстрани чрез нагряване или преваряване на водата. В същото време всъщност се утаяват слабо разтворими карбонати. Например:

Питейната вода

Разтворените хидрогенкарбонати (и други соли) на калций и магнезий правят питейната вода вкусна, но от друга страна, когато ги има в чешмяната вода, при нагряване и варене създават бели отлагания (т.нар. котлен камък) от неразтворими карбонати в тръбите, бойлерите, пералните и съдовете, които използваме. Поради това солената вода може да създаде проблеми в домакинството, но още повече в промишлеността. Карбонатите реагират с киселини, които са по-силни от въглеродната киселина, за да дадат: сол на съответния метал, въглероден диоксид и вода. включено пример:

В естествената вода може да се разтвори по-малко или по-голямо количество различни вещества

Затова в домакинството използваме оцет (разтвор на оцетна киселина) или други средства, които съдържат някакви киселини, за да премахнем котлен камък.

Проблемът със сапуна

Друг проблем със солена вода в ежедневието е, че сапунът (твърд или течен) в солена вода се пени слабо, така че е необходимо повече сапун, за да се създаде пяна. Горчивата вода със сапуна става цялата мътна, а в меката се образува пяна и под нея бистър разтвор.

В днешно време има перилни препарати, които могат да се перат успешно както в „мека“, така и в „твърда“ вода, но на етикетите им винаги пише, че необходимото количество препарат е по-голямо при пране с „твърда“ вода. Освен временно мащабиране, казахме, че има и друг вид мащабиране, т.нар постоянна жлъчка.

Пречистване на водата

Тази мътност произлиза преди всичко от разтворените калциеви и магнезиеви сулфати и от някои други соли и се нарича постоянна, защото не може да се отстрани чрез нагряване, тоест чрез кипене на водата. Следователно се използват други процедури за премахване на това, както и на общото мащабиране (сума от временно и постоянно мащабиране). Една от възможните процедури е дестилацията на вода, но това е скъпа процедура и не е подходяща за широко приложение.

Нова методология за пречистване

Друга процедура, която е от голямо значение в индустрията и в лабораториите за получаване на деминерализирана вода, е тази, която използва йонообменна, тоест йонообменни смоли. При тази процедура водата преминава през съд, пълен със смола, съдържаща натриеви йони. Калциевите или магнезиевите йони, които причиняват помътняване на водата, се обменят с натриевите йони от смолата. Във водата ще има натриеви йони, но те не образуват неразтворими соли със сулфатните и карбонатните аниони.

Друго предимство на използването на йонообменни смоли е, че те могат да бъдат регенерирани. Регенерирането се извършва чрез преминаване на подходяща натриева сол през смолата.

 

Tags: , ,