Повишеното съдържание на въглероден диоксид във въздуха води и до по-изразен т.нар парников ефект. А именно, молекулите на някои съединения, присъстващи във въздуха, като въглероден диоксид, водна пара, метан и други, имат способността да абсорбират част от инфрачервеното лъчение, което достига до Земята от Слънцето. След това те излъчват погълнатата радиация в атмосферата и по този начин я нагряват.
Парниковият ефект
И така: Парниковият ефект е процес, при който радиацията, излъчвана от някои газове от атмосферата, нагрява земната повърхност, която без тях не би могла да се нагрее до подходящи за живот температури. Това затопляне на Земята е известно като парников ефект, тъй като в оранжериите също причинява задържане на топлина по подобен начин.
Ако парниковият ефект не съществуваше, температурата на нашата планета щеше да бъде около –75 °C. Това означава, че парниковият ефект има положителен ефект и е необходим за живота. Ако обаче нивото на т.нар парниковите газове, най-важният от които е CO2, са се увеличили значително поради отделянето им от домакинствата, промишлеността и моторните превозни средства, ще има много по-голямо затопляне, отколкото обикновено.
В такъв случай парниковият ефект заедно с някои други явления може да предизвика глобално затопляне. Най-опасната последица от глобалното затопляне е повишаването на нивото на моретата, в резултат на топенето на ледовете в полярните региони.
Допълнителни причини за парниковия ефект
Друга причина, която може да доведе до много вредни последици за живите организми на Земята, е разрушаването на озоновия слой в атмосферата. Озонът (O3) е алотропна модификация на кислорода. В една от по-високите части на атмосферата, която се нарича стратосфера, има слой от озон. Озонът има способността да абсорбира ултравиолетовите лъчи от Слънцето и по този начин предпазва нашата планета от вредните последици от тяхното действие.
Естествените процеси позволяват образуването и разрушаването на озона да бъде в динамичен баланс, като по този начин се поддържа постоянно количество озон в стратосферата. Мегутоа, като пропусна т.нар фреоните (флуорохлоровъглеводороди) във въздуха, които се намират във всички дезодоранти и в охладителните устройства, нарушават този естествен баланс.
Под въздействието на ултравиолетовото лъчение тези вещества се разпадат, освобождавайки множество реактивни частици с кратък живот, т.нар. радикали. Радикалите реагират с озона, който се разлага и се образуват нови радикали, тоест т.нар. верижна реакция.
Наблюдавано е, че през последните няколко десетилетия озоновият слой над Антарктида е разрушен с образуването на озонови дупки. Разрушаването или намаляването на озоновия слой има сериозни последици за човешкото здраве, тъй като повишеното количество ултравиолетово лъчение лъчите във въздуха водят до рак на кожата и очни заболявания.
В допълнение, поради вредното въздействие на озона, растежът на голям брой растения намалява и настъпват климатични промени.
Що се отнася до замърсяването на въздуха, трябва да се спомене смогът, който е голям проблем за жителите на големите градове и индустриалните зони.
Tags: Ефект, Парников, Парниковият