Той е кръстен на гръцкия бог на небето. До края на 18 век Сатурн е най-отдалечената известна планета в Слънчевата система. Уран е открит от известния английски астроном любител Уилям Хершел през 1781 г. Наблюдавайки съзвездието Близнаци, Хершел забеляза небесно тяло, чийто външен вид приличаше малко на обикновена звезда, и когато след няколко дни наблюдение забеляза, че то се движи между звездите, му стана ясно, че седмата голяма планета в е открита слънчевата система.

Характерна информация за Уран

Въпреки че през следващите два века те са Въпреки че многобройни и подробни наблюдения на Уран са направени от земните обсерватории, не се знае много за тази планета до преминаването на космическия кораб Вояджър 2 през 1986 г. в непосредствена близост до нея. Уран е на средно 2870 милиона километра от Слънцето, което е два пъти по-далеч от Сатурн.

Уран

Поради ексцентричността на пътя си, когато е в перихелий е на 2700 милиона км, а когато е в афелий е на 2970 милиона км. Тя има специфично ретроградно въртене, тъй като оста на въртене, за разлика от останалите планети, е почти в равнината на орбитата (под ъгъл 8°). Един извършва завъртане за 10 часа и 42 минути.

Обиколката му около Слънцето отнема 84 години и се движи със скорост 6,8 км/сек. Въпреки че е значително по-малък от Юпитер и Сатурн, в сравнение със Земята е много по-голям. Диаметърът на Уран е 4 пъти по-голям от земния и е 51 000 км. Масата му е 15, а обемът му 63 пъти по-голям от този на Земята.

Гравитацията на Уран

Гравитацията му е 0,82. Плътността на Уран е ниска: 1,2 g/cm3. Ниската плътност е резултат от състава на Уран, който се състои от леки, замръзнали вещества – вода, амоняк и метан. Централното скално ядро ​​е обвито от дълбока, доста плътна атмосфера, която до видимата “облачна” повърхност се състои от смес от лед и газове.

Сателити на Уран

Най-горната част на атмосферата се състои от водород, хелий и малко неон и е доста прозрачна до облаците от замръзнал метан, които обграждат цялата планета. Температурата над облаците пада до -210°C. Облачните слоеве се простират чак до повърхността на планетата, където температурата е с двадесет градуса по-висока. Тъй като метанът абсорбира червеникава светлина и отразява синьо и зелено, Уран има много специфичен синьо-зелен цвят. По посока на въртене духат силни ветрове.

Пръстени и спътници

Уран е първата планета след Сатурн, на която са открити пръстени. От тях девет са определени през 1977 г. по време на затъмнение на звезда, докато десетият е открит през 1985 г. Те се състоят от тъмни камъни сразмери от 1м. Ширината на всеки пръстен е около 10 км, а само външният е широк 100 км.

Пръстените не са кръгли, а продълговати и с различна дебелина. Показателно е, че разстоянието между отделните пръстени е 500-600 км. Уран има общо 27 спътника, от които 4 са с диаметър над 1000 км: Умбриел (1100 км), Ариел (1330 км), Титания (1600 км) и най-големият Оберон (1630 км). Миранда, която е с диаметър 400 км, е покрита с долини, пукнатини, кратери и тераси. Върху него се простира огромна планина с височина 15 км. Ариел има множество разломи, долини и кръгли вдлъбнатини. Повърхността му е оформена от вулканична дейност и метеорити.

Ариел

Другите големи спътници са подобни, като Титания има цяла поредица от каньони, а Оберон има планина с височина 20 км. Според плътността се предполага, че повече от половината от масата на споменатите спътници е представена от замръзнала вода. Останалите сателити са открити от космическата сонда Вояджър 2 през 1986 г. и от космически телескопи.

 

Tags: , , , , , , , ,