Първи закон на Нютон е дело на английския физик Исак Нютон! Това е само първият от шестте закона на Нютон, които са основните закони за масата, движението и гравитацията. Именно с тези закони Исак Нютон определя връзките между основните характеристики на телата и тяхното взаимодействие.
Известен е анекдотът за ситуацията, в която Исак Нютон седеше в собствената си градина, където ябълка от неговото ябълково дърво се откъсна от клона и го удари по главата. В този момент този английски физик започва да мисли за гравитацията и силата на привличане, която съществува между телата. Точно в този момент той инициира да започне да мисли по тези теми и да открие и дефинира известните закони на Нютон, които създават добра основа за по-нататъшното развитие на физиката като наука!
Как Се Дефинира Първи Закон На Нютон
Първият закон на Нютон се дефинира по следния начин: Всяко тяло е лениво (инертно) и оставено на себе си се стреми да остане в своето състояние на покой (ако преди това е било в покой) или да остане в своето състояние на равномерно праволинейно движение (ако преди се движеше).
Това е законът, който ясно показва как се държат телата, ако върху тях не действа някаква външна сила, която се стреми да промени сегашното им състояние.
От това става ясно, че може да се направи изводът, че щом настъпи промяна с едно тяло, това тяло трябва да бъде въздействано от някаква външна сила, тъй като тялото само по себе си няма шанс да се опита да промени състоянието си. Това показва, че дори когато ни се струва, че върху дадено тяло не действа външна сила, такава просто трябва да съществува и ние сме тези, които трябва да открием коя точно сила е в този случай.
Примери За Първия Закон На Нютон
В ежедневието можем да разпознаем много различни примери, които показват точността на първия закон на Нютон, както за факта, че тялото иска да остане в покой, но и за факта, че иска да остане в движение.
Прочетете ежедневните примери за първия закон на Нютон по-долу!
- Ако шофирате кола, която се движи с висока скорост и водачът внезапно започне да намалява, тогава тялото ви започва да се движи неконтролируемо напред. Ако тази разлика е много голяма, тогава ние трудно можем да контролираме тялото си, така че някой лесно може да бъде наранен по този начин. Неслучайно автомобилите имат вградени предпазни колани, които трябва да ни предпазят от инерцията на собственото ни тяло.
- Обратният е случаят, ако седите в кола, която първоначално е неподвижна. Ако водачът внезапно започне да увеличава скоростта, тогава тялото ви сякаш е дръпнато назад и вие се чувствате сякаш някаква сила ви прилепва към седалката, на която седите. Логично тялото ви е инертно и иска да остане в покой, а колата го носи напред.
- Ако се возите в автобус и се изправите, ще забележите, че е много трудно да задържите тялото си изправено в една позиция. Именно в тази ситуация инерцията не е тялото и валидността на първия закон на Нютон е най-очевидна. Точно както шофьорът на автобуса ще промени скоростта и посоката на движение, така и вашето тяло ще се движи в обратна посока и със скорост, противоположна на тази, която водачът инициира.
Надяваме се, че сте разбрали какво показва първият закон на Нютон и какво е истинското му значение! Чувствайте се свободни да задавате допълнителни въпроси, като използвате формата за коментари по-долу на този уебсайт. Благодаря ти!
Последвайте www.mathematikazavsicki.com/!
Следете информацията и материалите, които ще бъдат публикувани в бъдеще, като свържете профилите на www.matematikazavsicki.com във Facebook, Instagram, Twitter и Youtube чрез бутоните по-долу.