Смог е замърсен въздух със смес от дим и мъгла. Терминът смог е измислен, за да опише комбинацията от дим и мъгла, която покрива Лондон през 50-те години на миналия век. Основната причина за това вредно покритие е серен диоксид. През 1952 г., в резултат на няколко дни смог, 4000 души умират в Лондон поради респираторни проблеми! Оттогава към проблема със смога започна да се подхожда много сериозно с различни законови мерки, които ограничават емисиите на вредни газове от индустрията и от домакинствата.

Смог

Един от по-сериозните проблеми за градовете, особено тези, разположени в долини, е появата на фотохимичен смог. Образува се при реакции на изгорели газове от автомобили под действието на слънчевата светлина и съдържа азотни оксиди, озон, въглероден диоксид, органични съединения и водни пари. Отработените газове от моторни превозни средства се състоят главно от NO, CO и различни неизгорели въглеводороди.

Състав на смог

Тези газове се наричат ​​първични замърсители, защото започват поредица от фотохимични реакции, които произвеждат вторични замърсители. Вторичните замърсители, главно NO2 и O3, са отговорни за увеличаването на смога. Азотният диоксид (NO2) е изключително отровен газ с червеникаво-кафяв цвят, откъдето идва и цветът на фотохимичния смог. Относно въздействието на изгорелите газове от моторните превозни средства върху околната среда трябва да се спомене отделянето на оловни частици, които също са изключително отровни.

Това се дължи на добавянето на органични оловни съединения към бензина с цел подобряване на ефективността на изгарянето им. Въз основа на всичко това може да се заключи, че съвременният начин на живот и човешка дейност допринасят за сериозно замърсяване на въздуха. За да се защити околната среда и здравето на хората, в много страни, а и на световно ниво, чрез ООН са предписани голям брой правни мерки за защита на атмосферата.

Така например има предписани правила за височината на комините на промишлени предприятия, ТЕЦ и отоплителни централи, а в някои случаи отделените газове се събират и химически се превръщат в други вещества, които не са вредни.

Гледка към град, обвит в смог

С цел запазване на озоновия слой се забранява използването на дезодоранти и лакове за коса, съдържащи фреони, а фреоните в охладителните устройства се заменят с други средства. Замърсяването на въздуха от превозните средства се намалява от факта, че новите превозни средства трябва да имат каталитични конвертори, които преобразуват вредните и токсични изгорели газове (CO, NO, NO 2) в по-малко вредни и нетоксични, като CO2 и N 2. Оловните бензини са забранени за употреба в много страни или имат по-висока цена от безоловните бензини.

Но опазването на въздуха и околната среда като цяло зависи от информираността на всеки човек за последствията от замърсяването и от неговата отговорност към себе си, към близките си и към бъдещите поколения. Следователно всеки човек трябва да използва рационално енергията и средствата за транспорт. Всеки трябва да обърне внимание на събирането и подбора на отпадъците, a отговорни институции, които да гарантират рециклирането му.

Трябва да се внимава и с използването на различни отоплителни материали през зимата, т.е. да не се използват средства, които не са за тази цел. И, разбира се, най-важното е да се грижим за горите и зелените площи, защото те са белите дробове на планетата. Новите дървета трябва постоянно да се засаждат и отглеждат, а съществуващите да се пазят от пожари и неконтролирано изсичане.

 

Tags: