Интернет потребителите трябва да знаят, че:

Не всички уеб сайтове или съдържание, публикувано в Интернет, винаги са точни и надеждни.

Не всички хора, които общуват в Интернет, винаги са добронамерени. Ако сте потребител на Интернет, за да се предпазите от неудобства и нежелани инциденти, следвайте следните съвети:

Най-важните правила за поведение в интернет

За всички ситуации, в които не сте сигурни как да постъпите, потърсете съвет от някой, на когото имате доверие и който познава добре предимствата, но и клопките на Интернет (родител, учител).

Никога не разкривайте на други паролите, които използвате в Интернет, защото те могат да бъдат злоупотребени. Например някой може да чете, изтрива и изпраща електронна поща от ваше име или да чати от ваше име в интернет и да ви направи участник в неприятни инциденти.

Правила за поведение в интернет

Не въвеждайте вашите данни и имейл адрес в непознати и ненадеждни уеб сайтове и не отговаряйте на непознати имейл съобщения, защото може да бъдете „атакувани“ от реклами или вируси.

Никога не въвеждайте номера на кредитната карта на родителите си в Интернет, за да купите или поръчате нещо без разрешението и съвета на родителите си.

Останете непознати за непознати събеседници, защото и най-злобните могат да се преструват на мили, добри, на деца или юноши.

Не предоставяйте личната си информация или информация за членовете на вашето семейство (име и фамилия, адрес, телефон или снимки) на непознати събеседници в Интернет. Говорете честно за своите възгледи и мнения, но не разкривайте самоличността си.

Ако решите да се срещнете с някого, с когото сте се запознали в интернет, нека бъде на публично място. Никога не можете да разберете какво е вярно от интернет сделката. Не тръгвайте сами, напуснете веднага, обадете се по телефона и помолете за помощ, ако усетите, че нещо не е наред или нещо не ви харесва.

Когато чатите в интернет, не използвайте обидни и нецензурни думи.

Не пишете текста с главни букви по време на разговора. Това е същото като да викаш.

 

Tags: , ,