Как работи интернет? Всеки компютър, за да бъде свързан към Интернет, трябва да има свой собствен адрес. Нарича се интернет адрес и се обозначава със съкращението IP. С този адрес компютърът може да бъде открит и да получи необходимите данни от Интернет и в същото време да изпрати своите на други компютри в Интернет. Точно както всеки компютър, свързан към Интернет, трябва да има свой собствен Интернет адрес, така и всеки файл, поставен за гледане на компютър в Интернет (текст, изображение, видеоклип, музика и т.н.), трябва да има свой собствен адрес, който се нарича уеб адрес или URL (Uniform Resource Locator).
Начини за свързване с интернет
За да свържете компютър към интернет, е необходима фирма, която да направи връзката. Фирмите, които осигуряват връзката с интернет, се наричат доставчици на интернет услуги (ISP). У нас например такива компании са MtNet, OnNet и др. Връзката може да се осъществи по няколко различни начина:
Чрез фиксирана телефонна линия:
- Dial Up,
- ISDN,
- ADSL.
Чрез телевизия:
- кабел,
- сателит.
Безжична (WiFi, WADSL, WiMAX).
Чрез мобилна телефония (GPRS, EDGE, 3G).
Всеки от тези методи за свързване използва различни устройства (телефонни линии, модеми, сателити, кабели, безжични адаптери и др.), от които зависи скоростта на трансфер на данни, цената, възможностите и т.н. Всеки потребител може да избере метода на свързване, който му е най-подходящ.
Услуги в Интернет
Всички възможности, предлагани от Интернет за разговори, обмен на съобщения, информация, пазаруване, изтегляне на снимки, музика, видеоклипове и др. те се наричат интернет услуги. Услугите работят чрез компютри, свързани с интернет, които се наричат сървъри. Компютрите, свързани с интернет, които използват възможностите на интернет, се наричат клиенти.
Подобно на търговски център, в който част от хората предлагат услуги, а повечето ги използват, например паркинг, магазини за различни продукти, ресторанти, пощи, банки, фризьорски салони, киносалони и др. Някои от услугите в Интернет са:
- WWW (World Wide Web) . Услуга за настройка на собствени и разглеждане на други уеб сайтове.
- Търсачки. Услуга за намиране на необходимата информация в Интернет.
- Интерактивна комуникация. Услуга за текстова, звукова или видео комуникация между хора, които са в Интернет по едно и също време. Комуникацията се осъществява чрез различни програми като mIRC, Yahoo Messenger, ICQ, Skype и др.
- Електронна търговия. Услуга за онлайн покупка и продажба на различни продукти и извършване на различни онлайн услуги.
- Електронно банкиране. Услуга за проверка на банкови сметки, плащане на сметки и др.
- Изтегляне. Различни услуги за изтегляне на данни от мрежата (изображения, музика, видеоклипове, филми и др.) и др.
- Качване. Различни транспортни услуги данни към мрежата.